Vlhkost v líhni
Jak líhnout kuřátka v líhni
Vlhkost v líhni má velký vliv na vztah mezi zárodkem a vnějším světem. Během vývoje embrya se produkovaný oxid uhličitý a voda uvolňují do vzdušného prostoru líhně.
Kromě toho vlhkost vzduchu v líhni určuje tok soli a zabudování vápníku do zygoty.
Vajíčko je v kontaktu s vnějším světem prostřednictvím skořepiny, přes kterou dochází k výměně vzduchu a vodní páry. Intenzita proudění vzduchu a vlhkost vzduchu určují ztrátu vody z vajíčka. V suchém vzduchu se vejce vysušuje. Tento stav je třeba zohlednit při skladování vajec a během inkubace! Relativní vlhkost vzduchu by se měla během inkubace pohybovat v rozmezí 55 % až 65 %. Během inkubace by měla být vyšší, přibližně 80 %. Při inkubaci vodního ptactva kachní vejce po obrácení řídce postříkejte, přičemž v posledním týdnu vejce opláchněte. Samozřejmě, nejlepší je měřit vlhkost vlhkoměrem – hygrometr – a pomocí něj nastavit požadovanou vlhkost.
Pokud je vlhkost příliš vysoká, póry vajíčka se zúží. To značně ztíží odpařování a výměnu plynů; ztíží se naplnění vzduchové komory vzduchem, což zabrání mláďátku přejít na dýchání plícemi; vlhkost přilnutá na skořepině poskytne příznivější prostředí pro růst bakterií. Jediným pozitivním aspektem může být, že stimuluje ukládání vápníku do kostí.
Pokud je obsah vlhkosti nízký, má to ve většině případů i negativní důsledky. Póry se rozšíří, což způsobí, že se z vajíčka odpaří více vody za kratší dobu. To vede k „suchým“ mláďatam, stejně jako vysoké teploty. Přestože se zvyšuje naplnění vzduchové komory, brzdí se tím ukládání vápníku ze skořepiny do kostry mláděte.
Obrázek: Teploměr pro líhně
Vlhkost má vliv na vývoj embrya. Vlhkost vzduchu v líhně resp. v inkubátoru závisí na teplotě v něm. Proto můžeme vylíčit jen hodnotu relativní vlhkosti. Na konci inkubace vejce obvykle ztrácí 10 – 12 % své hmotnosti v důsledku odpařování vody a oxidu uhličitého.
Optimální vlhkost se určuje podle změny pórů. Prvních osmnáct dní by mělo mít vejce průměrnou vlhkost 50 – 60 %.
Důležitou roli při tom hraje i velikost vajec. Větší vejce (v poměru k jeho hmotnosti) má méně pórů než menší. Menší vejce by se měla inkubovat při vyšším obsahu pórů.
Obrázek: Hygrometer pro líhně
Poslední tři dny inkubace se zvyšuje množství vlhkosti, které opouští vejce. To je během inkubace velmi důležité, protože když se z vajíčka vylíhne mládě, vlhkost z vajíčka se odvádí na větší plochu. V důsledku toho by se v líhni měla zajistit vlhkost vzduchu 70 – 75 %.
Při vyšší vlhkosti se může obsah vajíčka přilepit na líhnoucí se ptáče a kromě toho podmět zcela nezmizí v břiše kuřete.
V líhních Cleo se během předlíhnutí (prvních osmnáct dní), resp. inkubace musí vodou naplňovat pouze vnitřní a vnější příkopy. Vodu je třeba doplňovat přibližně každé páté střídání. Při doplňování vody by se měla odstranit vejce, která by byla vystavena vodě.